Argentyna – pochodzenie nazwy

Argentyna – państwo leżące w Ameryce Południowej, graniczące z Oceanem Atlantyckim. Sama nazwa – Argentyna – związana jest z legendą o Srebrnych Górach, która jest rozpowszechniona między hiszpańskimi i portugalskimi mieszkańcami.

Portugalscy kupcy, za dawnych czasów, podczas poszukiwania srebra, przeszli z Brazylii w kierunku południowym i zachodnim, łamiąc przy tym Traktat z Tordesillas. Odkryli oni i nazwali piękne i wielkie ujście rzeki – Rio de la Plata, które później zostało nazwane Mar Dulce.

Srebro

Termin Argentyna oznacza nic innego jak srebro, z łaciny argentum. Nazwa ta pojawiła się na mapie weneckiej w 1516 roku. Sama nazwa stała się popularna także poprzez wiersz opublikowany w 1602 roku przez Hiszpana Martina del Barco Centenera. Wiesz zatytułowany był La Argentina, i opisany jest w nim region ujścia rzeki Río de la Plata i położenie pięknego miasta Buenos Aires. Pod koniec XVIII wieku, słowo to używano podczas określania wszystkiego, co było związane z regionem Río de la Plata – doliną rzeki, terytorium i ludnością.

Na samym początku odnosiło się głównie do mieszkańców pochodzenia europejskiego, którzy zostali urodzeni w tym regionie, ale później rozszerzyło swoje znaczenie na wszystkich Hiszpanów, którzy osiedlili się w tym regionie na stałe. W 1826 roku, dokładnie – 24 grudnia, rząd zaczął używać nazwy República Argentina (Republika Argentyńska). Podczas rządów Juana Manuela de Rosas, państwo nazywano różnie: Confederación Argentina (Konfederacja Argentyńska), República de la Confederación Argentina (Republika Konfederacji Argentyńskiej), Estados Unidos de la República Argentina (Stany Zjednoczone Republiki Argentyńskiej) i Federación Argentina (Federacja Argentyńska).

Dziś nazwa Argentyna znana jest przez każdego, kto uczył się geografii, i nie tylko – miłośnicy piłki nożnej na pewno znają doskonałą argentyńską drużynę.

You may also like...