Argentyna

Jednym z państw, w których rozpościera się kraina Patagonii jest Argentyna. Jest to państwo nad południowym Atlantykiem, w Ameryce Południowej. Do Argentyny należy wiele wysp Archipelagu Falklandów oraz część Antarktydy.

Nazwa państwa pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum, ku pamięci Indian, którzy obdarowali srebrem hiszpańskich rozbitków. Jeśli chodzi o wielkość, to Argentyna jest ósmym pod tym względem państwem świata i drugim w Ameryce Południowej.

Klimat

Klimat w państwie zmienia się wraz z szerokością geograficzną. Na północy, lato jest bardzo gorące i wilgotne, występują także okresowe susze. Centrum kraju cechuje się gorącym latem i chłodną zimą, natomiast na południu lato jest ciepłe, a zimy bardzo zimne, z dużymi opadami śniegu. Najwyższą temperaturą, jaką do tej pory zarejestrowano w Argentynie była temperatura 48,8°C! Ludność w Argentynie kształtowała się przez lata, w wyniku masowych migracji z Europy. Skolonizowano praktycznie bezludne tereny, które niegdyś były zamieszkiwane tylko przez plemiona indiańskie.

Ponad 98% kraju stanowią ludzie biali, pochodzący z Europy, a poza nimi = Metysi i Indianie. W Argentynie, większość mieszkańców zajmuje mieszkania w miastach, najczęściej w ścisłym centrum. Tylko 12% ludności argentyńskiej mieszka na obszarach wiejskich, głównie w osiedlach hodowlanych i latyfundiach. Języki używane w Argentynie to hiszpański, mapudungun, keczua, guarani, włoski oraz francuski. Państwo to znane jest także z jednej z najlepszych na świecie drużyn piłki nożnej.

Carnaval

Karnawał w Rio de Janeiro

Coroczny karnawał w Rio de Janeiro odwiedzają zawsze miliony turystów, którzy chcą zobaczyć gorący klimat panujący na argentyńskich imprezach. Patagonia, zajmująca południową część kontynentu, także część Argentyny, jest jedną z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych w Ameryce Południowej.

You may also like...