Chile – flora i fauna

Chile to państwo położone na południowym – zachodzie Ameryki Południowej, wzdłuż wybrzeża graniczącego z Oceanem Spokojnym.

Znane jest z doskonałej kuchni i niesamowitych krajobrazów. Jeśli chodzi o florę i faunę, to można opowiadać bardzo długo.

Fauna i flora

Pod względem roślinności, najuboższa jest północ kraju. Nie ma tak stałych rzek, co powoduje, że krajobrazy na północy Chile są raczej pustynne i półpustynne. W niektórych miejscach często występują mgły. Właśnie tam pojawiają się kwitnące na żółto i liliowo oksalie. Dużo bogatsza roślinnie jest środkowa część państwa. Tutaj przeważa roślinność śródziemnomorska – wiecznie zielone krzewy mattoral i espinales oraz rośliny laurowe to tylko kilka z mnóstwa pięknych roślin spotykanych w tych regionach. Spotkamy tutaj także palmę miodową i święte drzewo Indian Mapuczów – canelo. W tych regionach, powyżej 1200 m n.p.m. znajdziemy cedrzyniec amerykański, a wyżej – karłowate buki nire i lenga. W miejscach, gdzie wody jest pod dostatkiem bardzo częstymi roślinami są bambusy quila  araukarie i nothofagus (chilijska odmiana buku).

Na samym południu państwa, na wysokościach wahających się między 500-1000 m n.p.m. – spotkamy buki lenga i nire. Dla wysokości 1000-1200 m n.p.m., w południowym Chile, charakterystyczne są drzewa alerce oraz buki. Na wysokości 1300-1800 m n.p.m. dominuje natomiast berberys, powyżej rozciąga się piętro łąk. Fauna państwa zależy od położenia Chile w Krainie Neotropikalnej (to region Chilijsko – Patagoński).

chilelama

Zwierzęta

Na wybrzeżach występuje mnóstwo różnych gatunków ptaków. W zaroślach spotkamy pancerniki tatu, żółwie i jaszczury, oraz pięknego i rzadkiego ssaka – pumę. W górach żyją dzikie koty lampasowe i pies cuelpo. W Andach patagońskich spotkamy lamy i guanako, a także strusie nandu. W Chile najbardziej znanymi gryzoniami są koszatniczki i szynszyle.

You may also like...