Język hiszpański

Język hiszpański, używany w Patagonii, należy do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie wywodzą się z dawnego, średniowiecznego języka kastylijskiego.

Język hiszpański jest trzecim z najbardziej znanych i najpowszechniej używanych języków na Świecie. Pięć lat temu oceniano, że językiem hiszpańskim posługuje się około 400 mln ludzi na siedmiu kontynentach. Duży nacisk na język hiszpański nakłada się w obu Amerykach.

Język urzędowy

Konstytucja Hiszpanii, uchwalona 27 grudnia 1978 roku mówi, że „Kastylijski jest hiszpańskim urzędowym językiem państwa. Wszyscy Hiszpanie mają obowiązek go znać i prawo nim się posługiwać”. Wiele krajów, prócz Hiszpanii, także posługuje się językiem hiszpańskim jako językiem urzędowym. Hiszpański używany jest także jako drugi język w niektórych regionach Hiszpanii. W Katalonii na przykład, ważniejszym od języka hiszpańskiego jest język kataloński. Takiego samego języka (katalońskiego), używa się w Walencji i Balearach. W Galicji używa się bardziej galicyjskiego niż hiszpańskiego, a w Nawarze i Kraju Basków, ważniejszy jest baskijski.

jezyk-hiszpanski

Różnice

Wszystkie te języki, różnią się nieznaczenie od języka hiszpańskiego. Mimo to, mieszkańcy tych regionów, uważają swoje główne języki za świętość i bardzo niechętnie mówią po hiszpańsku, gdyż uważają to za obrazę własnych regionów. Katalończycy na przykład bronią swojego języka, i często bywa tak, że hiszpańskojęzyczni turyści nie mogą dogadać się z mieszkańcami Katalonii. Hiszpański jest językiem urzędowym w Argentynie, Boliwii, Chile, Ekwadorze, Dominikanie, Gwatemali, Gwinei Równikowej, Hiszpanii, Hondurasie, Kolumbii, Kostaryce, Kubie, Meksyku, Nikaragui, Panamie, Paragwaj, Peru, Salwadorze, Urugwaju i Wenezueli. Jest to także jeden z języków urzędowych Unii Europejskiej.

You may also like...