Park Pumalin

Jednym z najbardziej znanych rezerwatów przyrody w Patagonii jest Park Pumalin. Zajmuje on 3250 km2 powierzchni i rozpościera się w prowincji Palena w Chile. Został stworzony przez Stany Zjednoczone w ramach fundacji ochrony środowiska World Land Trust.

parkp

Park do dziś jest własnością prywatną niezwykle bogatego człowieka biznesu, Amerykanina – Douglasa Tompkinsa. Pumalin jest największym prywatnym parkiem ochrony przyrody na świecie, który jest ogólnodostępny dla zwiedzających. Ma rozbudowane zaplecze służące dla turystów – trasy wycieczkowe, pola kampingowe i wiele ośrodków turystycznych. Historia parku rozpoczyna się już w 1991 roku, kiedy to Douglas Tompkins kupił dużą działkę w Renihue River Valley of Chile, w prowincji Palena. Kupiec odwiedzał Patagonię od wielu lat i po zobaczeniu Patagonii, chciał się przyczynić do jej ochrony. Po przeprowadzeniu się na ten kraniec świata, Douglas postanowił kupować coraz więcej działek wokół swojej, aby rozszerzyć później działalność parku. Jeśli chodzi o różnorodność biologiczna, to park zapewnia swoim gościom spektakularne widoki, jakich dostarcza pustynia.

Zagrożone gatunki

Park chroni zagrożone ekosystemy i gatunki. Chile nie ma wprawdzie tak wielkiej różnorodności jak w Amazonii, ale jest bardzo bogaty w faunę złożoną z mnóstwa gatunków i podgatunków. Na terenie parku działają małe gospodarstwa agroturystyczne i hodowlane. Słyną one z produkcji ekologicznej miodu, sera, wełny, a także hodowli zwierząt. Dzięki wycieczkom do parku, można zobaczyć wiele różnych rodzajów zwierząt i roślin żyjących tylko na tych terenach. Park jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych na południu Chile. Można do niego dojechać samochodem, lub dopłynąć statkiem.

Park polecany jest w szczególności w miesiącach letnich.

You may also like...