Torres del Paine

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Patagonii są góry – Andy. Jednym z najbardziej charakterystycznych masywów w krainie jest Torres del Paine. Masyw ten należy do grupy górskiej Cordillera del Paine, który leży w Chile – właśnie w Patagonii.

Jest to grupa górska położona 400 km na północ od Punta Arenas i około 2500 km na południe od stolicy Chile – Santiago de Chile. Masyw Torres del Paine składa się z trzech wież skalnych: południowej, która jest podobno najwyższa ze wszystkich, ma wysokość około 2500 m n.p.m. i została zdobyta przez Armando Aste; środkowej, o wysokości około 2460 m n.p.m., zdobytej przez Chrisa Boningtona i Dona Whillansa; oraz północnej – zdobytej przez Guido Monzino, o wysokości około 2260 m n.p.m. Oczywiście pomiary szczytów są oparte o szacowania i różnią się nieznacznie od tych podawanych. Część łańcucha górskiego opisanego wyżej, o powierzchni około 2400 km2 objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego Torres del Paine. Na samym początku, obszar ten był jedynie rezerwatem, który został utworzony w 1959 roku, a następnie zmieniony został w Park Narodowy. W 1978 roku, dzięki organizacji UNESCO, został wpisany na listę rezerwatów biosfery.

Park narodowy

W parku możemy znaleźć mnóstwo lodowców i jezior, a także monumentalne i piękne formacje skalne. Mieszka tutaj i żyje wiele gatunków zwierząt, takich jak – guanako, nandu, flamingi i kondory. Kondory to wielkie ptaki padlinożerne. Zamieszkują różne środowiska – od wysokich partii gór, po równikowe lasy deszczowe i miasta. Kondory występują najczęściej w Ameryce od południowej Kanady – właśnie po Patagonię. Flamingi natomiast, każdy zna z bajek i filmów jako różowe lub lekko pomarańczowe ptaki brodzące po płytkich wodach.

W parku Torres del Paine jest ich mnóstwo, a ich wielkie stada są bardzo chętnie podziwiane przez przyjeżdżających.

You may also like...